Enfold v3.1 - en to da_DK translation catalogue (272 entries)

en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s kl. %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
da_DK: %1$s er installeret og aktiveret.

en: %1$s installed successfully.
da_DK: %1$s blev installeret.

en: %s (Pending)
da_DK: %s (Afventer)

en: &laquo; Older Comments
da_DK: &laquo; &#230;ldre kommentarer

en: (Edit)
da_DK: (Rediger)

en: - Select -
da_DK: - V&#230;lg -

en: 1 Columns
da_DK: 1 kolonne

en: 2 Columns
da_DK: 2 Kolonner

en: 2D transitions
da_DK: 2D animationer

en: 3 Columns
da_DK: 3 Kolonner

en: 4 Columns
da_DK: 4 Kolonner

en: 404 - Page not Found
da_DK: Fejl 404 - Ikke fundet

en: 5 Columns
da_DK: 5 kolonner

en: About
da_DK: Om

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add New
da_DK: Tilf&#248;j ny

en: Add new
da_DK: Tilf&#248;j ny

en: Add new layer
da_DK: Inds&#230;t nyt lag

en: Add/Edit Gallery
da_DK: Tilføj/rediger galleri

en: Alert (Orange)
da_DK: OBS (Orange)

en: Align Center
da_DK: Centreret

en: Align Left
da_DK: Venstrejusteret

en: Align Right
da_DK: H&#248;jrejusteret

en: All
da_DK: Alle

en: All Sliders
da_DK: Alle sliders

en: All done.
da_DK: F&#230;rdig.

en: All installations and activations have been completed.
da_DK: Alle installationer og aktivering er udført.

en: All installations have been completed.
da_DK: Alle installationer er udført.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
da_DK: Alle plugins installeret og aktiveret med succes. %1$s

en: Always double check your spelling.
da_DK: Husk altid at dobbelttjekke for stavefejl

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da_DK: Der opstod en fejl under installering af %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Appearance
da_DK: Udseende

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Archives by Month:
da_DK: Arkiv efter måned:

en: Archives by Subject:
da_DK: Arkiv efter emne:

en: Assign Authors
da_DK: Tilknyt forfattere

en: Attributes
da_DK: Egenskaber

en: Author Archive
da_DK: Forfatterarkiv

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Background Repeat
da_DK: Gentag baggrund

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Behavior
da_DK: Opførsel

en: Black
da_DK: Sort

en: Blog - Latest News
da_DK: Nyheder

en: Bookmarks
da_DK: Bogm&#230;rker

en: Border
da_DK: Ramme

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom right
da_DK: Nederst til h&#248;jre

en: Button Color
da_DK: Farve på knap

en: Button Icon
da_DK: Ikon til knap

en: Cannot write to file
da_DK: Kunne ikke skrive til disken.

en: Check your spelling.
da_DK: Tjek for stavefejl

en: Choose Image
da_DK: Vælg et billede

en: Clone Column
da_DK: Dublér kolonne

en: Close
da_DK: Luk

en: Color
da_DK: Farve

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Comments are closed.
da_DK: Kommentarer er lukkede.

en: Contact Form
da_DK: Kontakt formular

en: Content
da_DK: Indhold

en: Created
da_DK: Oprettelsesdato

en: Date
da_DK: Dato

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Order
da_DK: Standard sortering

en: Default:
da_DK: Standard:

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Column
da_DK: Slet kolonne

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Direction
da_DK: Retning

en: Dismiss this notice
da_DK: Fjern denne besked

en: Display
da_DK: Vis

en: Display shadow
da_DK: Vis skygge

en: Do not display shadow
da_DK: Vis ikke skygge

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Download and import file attachments
da_DK: Download og importer vedh&#230;ftede filer

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
da_DK: Henter installeringspakke fra <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Duplicate this layer
da_DK: Kopier dette lag

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Frontpage
da_DK: Rediger forside

en: Edit Gallery
da_DK: Rediger galleri

en: Edit Menu Item
da_DK: Rediger menupunkt

en: Edit this entry
da_DK: Rediger dette indlæg

en: Entries by
da_DK: Indlæg af

en: Entry with Sidebar
da_DK: Indlæg med sidebar

en: Entry without Sidebar
da_DK: Fuld bredde - ingen sidebar

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Family
da_DK: familie

en: Fixed
da_DK: Låst

en: Font
da_DK: Skrift

en: Forward
da_DK: &Fremad

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Green
da_DK: Gr&#248;n

en: Have fun!
da_DK: Mor dig!

en: Height
da_DK: H&#248;jde

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide Details
da_DK: Skjul detaljer

en: Home
da_DK: Start

en: How many columns should be displayed?
da_DK: Vælg, hvor mange kolonner der skal vises:

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon Box
da_DK: Ikon boks

en: Icon Color
da_DK: Ikon farve

en: Icon List
da_DK: Ikon liste

en: Icon Position
da_DK: Ikon position

en: Icon Size
da_DK: Ikon størrelse

en: IconBox Title
da_DK: Ikon boks titel

en: Image
da_DK: Billede

en: Import
da_DK: Importer

en: Import Attachments
da_DK: Importer vedh&#230;ftede filer

en: Import WordPress
da_DK: Importer WordPress

en: Import author:
da_DK: Importer forfatter:

en: Insert
da_DK: Inds&#230;t

en: Insert Image
da_DK: Inds&#230;t billede

en: Insert Images
da_DK: Inds&#230;t billede

en: Install
da_DK: Installer nu

en: Install package not available.
da_DK: Installationspakke ikke tilg&#230;ngelig.

en: Installed But Not Activated
da_DK: Installeret men ikke aktiveret

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer og aktiverer %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing the plugin&#8230;
da_DK: Installerer plugin&#8230;

en: Invalid file type
da_DK: Ugyldig filtype

en: Large
da_DK: Stor

en: Layout
da_DK: Udseende

en: Leave a Reply
da_DK: Skriv en kommentar

en: Left
da_DK: Venstre

en: Line-height
da_DK: Linje-højde

en: Message
da_DK: Meddelelse

en: Message Sent label
da_DK: Beskeden er sendt!

en: Modified
da_DK: Ændret

en: Move
da_DK: Flyt

en: Name
da_DK: Navn

en: Neutral (Dark Grey)
da_DK: Neutral (Mørk grå)

en: Neutral (Light Grey)
da_DK: Neutral (Lys grå)

en: New Message
da_DK: Ny besked

en: New Search
da_DK: Ny søgning

en: Newer Comments &raquo;
da_DK: Nyere kommentarer &raquo;

en: Next
da_DK: N&#230;ste

en: No
da_DK: Nej

en: No Icon
da_DK: Intet ikon

en: No Link
da_DK: Ingen link

en: No Repeat
da_DK: Ingen gentagelse

en: No Sorting
da_DK: Ingen sortering

en: No Title and no excerpt
da_DK: Ingen titel eller uddrag

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
da_DK: Ingen plugins at installere eller aktivere. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Tilbage til kontrolpanelet</a>

en: None
da_DK: Ingen

en: Not Installed
da_DK: Ikke installeret

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Notification (Blue)
da_DK: Notifikation (Blå)

en: Only Title
da_DK: Kun titel

en: Only excerpt
da_DK: Kun uddrag

en: Open Link in new Window?
da_DK: &#229;bn link i nyt vindue

en: Page
da_DK: Side

en: Page %d of %d
da_DK: Side %d af %d

en: Page Content
da_DK: Side indhold

en: Pages
da_DK: Sider

en: Paragraph
da_DK: Afsnit

en: Please try another search term
da_DK: Prøv venligst et nyt søgeord

en: Plugin activated successfully.
da_DK: Plugin aktiveret korrekt.

en: Plugin activation failed.
da_DK: Aktivering af plugin fejlede.

en: Plugin install failed.
da_DK: Installation af plugin mislykkedes.

en: Plugin installed successfully.
da_DK: Plugin blev installeret.

en: Popular
da_DK: Popul&#230;re

en: Popularity
da_DK: Populære

en: Position
da_DK: Placering

en: Pre-Packaged
da_DK: Forhånds-pakket

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Price
da_DK: Pris

en: Product Slider
da_DK: Produkt slider

en: Products per page
da_DK: produkter pr. side

en: Purple
da_DK: Lilla

en: Random
da_DK: Tilf&#230;ldig

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Recent
da_DK: Nye

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Red
da_DK: R&#248;d

en: Redo
da_DK: Annuller fortryd

en: Remind Me Later
da_DK: Påmind mig senere

en: Remote file is incorrect size
da_DK: Fjernfil har ukorrekt st&#248;rrelse

en: Remote file is too large, limit is %s
da_DK: Fjernfil er for stor, gr&#230;nsen er %s

en: Remote server did not respond
da_DK: Fjernseveren svarede ikke

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove Image
da_DK: Fjern billede

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Return to Required Plugins Installer
da_DK: Returnerer til påkrævede plugins installer

en: Return to the Dashboard
da_DK: Tilbage til kontrolpanelet

en: Right
da_DK: H&#248;jre

en: Save
da_DK: Gem

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Scroll
da_DK: Scroller med

en: Search
da_DK: Søg

en: Search results for:
da_DK: Søge resultater for

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select a page
da_DK: Vælg en side

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Details
da_DK: Vis detaljer

en: Silver
da_DK: S&#248;lv

en: Size
da_DK: St&#248;rrelse

en: Slider height
da_DK: Højde på slider

en: Something went wrong.
da_DK: Noget gik galt.

en: Sorry, no posts matched your criteria
da_DK: Beklager, ingen indl&#230;g matchede dine kriterier.

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
da_DK: Vi beklager, men der var ingen sider, der matchede din søgning. Prøv evt. med et andet søgeord.

en: Sorry, there has been an error.
da_DK: Der er desv&#230;rre opst&#229;et en fejl

en: Sort alphabetically
da_DK: Sorter alfabetisk

en: Sort by
da_DK: Sortering

en: Sort by most recent
da_DK: Sorter efter nyeste

en: Sort by popularity
da_DK: Sorter efter popularitet

en: Sort by price
da_DK: Sorter efter pris

en: Sorting
da_DK: Sortering

en: Sorting Options
da_DK: Sortering

en: Source
da_DK: Kilde

en: Square
da_DK: Firkant

en: Stretch to fit
da_DK: Stræk for at tilpasse

en: Subject
da_DK: Emne

en: Submit
da_DK: Send

en: Success (Green)
da_DK: Success (Grøn)

en: Teal
da_DK: Grønblå

en: The following plugin was activated successfully: %s.
da_DK: Disse plugins blev aktiveret: %s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installations- og aktiveringsprocessen starter. Denne process kan tage lidt tid hos nogle webhoteller, så hav venligst tålmodighed.

en: The installation of %1$s failed.
da_DK: Installationen af %1$s fejlede.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installationsprocessen starter. Denne process kan tage lidt tid hos nogle webhoteller, så hav venligst tålmodighed.

en: The latest version is
da_DK: Den nyeste version er

en: Theme Color
da_DK: Tema farve

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
da_DK: Dette indlæg er beskyttet med kodeord. Skriv kodeordet for at se eventuelle kommentarer.

en: Tile Horizontally
da_DK: Fordel &vandret

en: Tile Vertically
da_DK: Fordel lodret

en: Title
da_DK: Titel

en: Title and Excerpt
da_DK: Titel og uddrag

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Top left
da_DK: &#248;verst til venstre

en: Top right
da_DK: &#248;verst til h&#248;jre

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
da_DK: Prøv med et søgeord, der er et synonym for dit første søgeord.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
da_DK: Prøv med et synonym for dit søgeord.

en: Try using more than one keyword.
da_DK: Prøv med mere end ét søgeord.

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Unpacking the package&#8230;
da_DK: Udpakker pakken&#8230;

en: Use Lighbox
da_DK: Brug Lightbox

en: Valid E-Mail address
da_DK: Gyldig e-mail adresse

en: Valid Number
da_DK: Gyldig nummer

en: Valid Phone Number
da_DK: Gyldigt telefonnummer

en: View Changelog
da_DK: Vis ændringslog

en: View all results
da_DK: Vis alle resultater

en: Warning (Red)
da_DK: Advarsel (Rød)

en: Which Entry?
da_DK: Hvilket indlæg?

en: Width
da_DK: Bredde

en: Word-wrap
da_DK: Tekstombrydning

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes, display Icon
da_DK: Ja, vi ikon

en: You are here:
da_DK: Du er her:

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
da_DK: Forslag til en bedre søgning:

en: You're using version
da_DK: Du bruger version

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Your email address
da_DK: Din e-mail adresse:

en: Zero size file downloaded
da_DK: Checksum passede ikke på den hentede fil.

en: as a new user:
da_DK: som en ny bruger:

en: by
da_DK: af

en: in
da_DK: i

en: is available!
da_DK: er tilgængelig!

en: no
da_DK: Nej

en: or
da_DK: eller

en: reply
da_DK: svar

en: search results for:
da_DK: Søge resultater for

en: sent by contact form at
da_DK: sendt fra

en: yes
da_DK: Ja
